Thursday, April 16, 2009

Homemade baby food - price breakdown

Last week I gave you a general run down on how to make your own baby food and I'm wrapping up the subject this week with a cost comparison on conventional baby food vs. homemade.

Keep in mind, these are prices in Colorado for mostly in-season produce (typically in-season produce is less expensive, and locally grown or from your farmer's market is even better priced).

The prices below are broken down based on how much Rachael (7 mo.) is currently eating.

*Bananas: 6 semi-large @ $.69/lb. = $3.03
Total servings = 12
*Sweet pots: 2 large @ $1.59/lb = $1.87
Total servings = 12
*Butternut squash: 1 medium size @ $1.49/lb = $3.01
Total servings = 15
*Avocado: 6 semi-large @ $5.99 (bag from Costco)
Total servings = 24

Total spent: $13.90 for 63 servings

Earth's Best baby food jars (this is the brand I would buy if I bought conventional baby food, you may wish to substitute the price of your favorite brand in place of this for a more accurate price comparison):
*1st foods: $.69/jar; 2 jars = 1 serving (63 x 2=126 jars)
Total spent = $86.94
*2nd foods: $.89/jar; 1.5 jars = 1 serving (63 x 1.5 = 94.5 jars)
Total spent = $84.11

Using an average of the two different sizes of jars the difference is incredible.

$85.53
-$13.90
$71.63 (this is the amount I saved for 1 month's supply of food, it is 18% of my grocery budget!!!!)


I have not included the cost of cereal for breakfast (and to mix in when veggies have gotten too soupy from too much water added during pureeing) because Rachael receives WIC, so we do use conventional cereal because it is provided for free. For added accuracy, add in the cost of how many boxes of cereal your little one goes thru in one month and then calculate the difference. It's still substantial if you do buy cereal.

Be sure to visit Frugal Friday for more wonderfully frugal tips!

2 comments:

Lauren said...

This post has pretty much convenced me to start making my own baby food. Thanks for the encouragment!! Your little girl is so cute. My daughter was born September 21 of last year.

Our Lives said...

I love making my own baby food. I bought the "Super Baby Food Book" on Amazon.com. I highly recommend this book. I feed my baby half of an avocado, one mashed banana, goat milk yogurt and a 4 oz. bottle of goat milk for breakfast. It sounds like a lot of breakfast but he ate it all up so I guess he can handle it. :)